Ваш гид в законодательстве Казахстана


Печать

Ст. 18 ҚР Азаматтық кодексi N 268-XIII 27.12.1994 жылғы


Действующий с изменениями и дополнениями. Проверено 10.04.2021

ҚР Азаматтық кодексi
18-бап. Құқық қабiлеттiлiгi мен әрекет қабiлеттiлiгiнен айыруға және оларды шектеуге жол бермеу

1. Заң құжаттарында көзделген реттер мен тәртiп бойынша болмаса, ешкiмнiң де құқық қабiлеттiлiгi мен әрекет қабiлеттiлiгiн шектеуге болмайды.  

2. Азаматтардың құқық қабiлеттiлiгi мен әрекет қабiлеттiлiгiн шектеудiң заң құжаттарында белгiленген шарттары мен тәртiбiнiң немесе олардың кәсiпкерлiк не өзге де қызметпен айналысу құқығының сақталмауы тиiстi шектеудi белгiлеген мемлекеттiк немесе өзге де органның құжатын жарамсыз деп тануға әкелiп соқтырады.  

3. Құқық қабiлеттiлiгiн немесе әрекет қабiлеттiлiгiн шектеуге бағытталған басқа да мәмiлелерге заңнамалық актілерде рұқсат берiлген жағдайларды қоспағанда, азаматтың құқық қабiлеттiлiгiнен немесе әрекет қабiлеттiлiгiнен толық немесе iшiнара бас тартуы және осындай мәмiлелер маңызсыз болады. 

Ескерту. 18-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 27.02.2017 № 49-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Статья 1 ...16 17 18 19 20 ...405

Перейти к статье

Лучшие юристы

Елена
Арман
Жаданов Назар
Александр
Мадияр

Все юристы

Новые комментарии на сайте

Здравствуйте! Имею ли я право как родитель-опекун своей дочери, которая является инвалидом 1 группы с детства (ДЦП) работать на стороне? Пособие по опекунству составляет 48 тысяч тенге. Плачу за аренду квартиры - 30 тысяч тенге. Оставшихся денег не хватает на коммунальные услуги и питание. Не повлияет ли моя зарплата на пособие по опекунству? Воспитываю дочь одна. Кроме дочери инвалида есть еще одна несовершеннолетняя дочка.


можно ли работника принять на работу в субботу и чтобы он уже в этот день начал, при том что у нас 5 дневка.


Добрый день! Подскажите пожалуйста, деятельность по ОКЭД 46.75.1 предусматривает ли получение дополнительных разрешений? Лицензий и т.п.?


Здравствуйте. Трудовой договор заключили с 10 апреля (суббота) как должен сотрудник написать заявление и какой акт работодатель должен ему предоставить?


полагается ли компенсация по увольнявшие по статьи 61 пункт 1, подпккнкт 2


Последние комментарии






Вы юрист? Нужны новые клиенты?
Разместите информацию о себе

- Это бесплатно

- Информация о 5 лучших юристах на всех страницах сайта

- Эту рекламу видят более 10 000 посетителей в день

- Для поднятия рейтинга надо отвечать на вопросы пользователей

Зарегистрироваться